DL0243
Tillgänglig efter datum:
Oavsett om du ska dyka med enkelflaska eller dubbelpaket så är backplaten utgångspunkten för att fästa vingen.
Oavsett om du ska dyka med enkelflaska eller dubbelpaket så är backplaten utgångspunkten för att fästa vingen. En smart riggad backplate har ett harness gjort av en hel webbing med tre fästpunkter, en grenrem med två fästpunkter och stålspännen på midjeremmen.
Till backplaten hör det ett harness med tre fästpunkter för all tänkbar utrustning du kan få användning för under ett dyk:
Samt en grenrem med två fästpunkter:
Det är nog med fästpunkter för en dykare för att ta med upp till 12-15 deko-/stageflaskor, flera stora exploration reels och 4-5 scootrar utöver stageflaskan/orna som dykaren andas ifrån. Så stora mängder utrustning ser bara dykare i setup team när de riggar för ett pushdyk eller plockar undan när det är genomfört. Tre fästpunkter på harnesset, två på grenremmen.
Backplaten tillverkas i huvudsak antingen i stål eller aluminium. Utöver det tillverkas det en massa backplates i plast som har få eller inga önskade egenskaper.
Att välja mellan en backplate i stål eller aluminium är ganska enkelt:
Backplates i stål och aluminium har också en lägre profil än vanliga backplates i plast, så du får en bättre strömlinjeform i vattnet
Tillverkare | Halcyon |
Kategori | Bättre |
Komplett harness kit med grenrem och alla tillbehör i rostfritt stål
Halcyon Cinch™ uppgraderingen ger full justerbarhet av harness och grenrem.
Oavsett om du ska dyka med enkelflaska eller dubbelpaket så är backplaten utgångspunkten för att fästa vingen.